Start > Hållbarhet > Våra råvaror > Svenskt kött och mejeri
Som ett av Sveriges största livsmedelsföretag har vi på Felix ett stort ansvar att verka mot en mer hållbar framtid. Vi arbetar hårt för att minska klimatpåverkan av vår produktionsprocess och för att ta fram mer hållbara produkter. För oss är även närproducerat och ekologiskt viktiga delar av vårt hållbarhetsarbete. Vi arbetar därför ständigt med att öka andelen svenska råvaror i våra produkter.
Visste du att under en period på 1950-talet var Felix den största producenten av inlagd gurka i hela Europa, med en kapacitet på tre miljoner gurka per dag? Läs mer här.
Visste du att vi varje år odlar potatis på ca 600 hektar? Det är inte mindre än 850 fotbollsplaner, vilket resulterar i 35 000 ton potatis! Läs mer här.
Rödbetan har odlats i 4 000 år och är släkt med bland annat sockerbetan, mangold och spenat. Varje år kommer 6 000 ton rödbetor till vår fabrik i Eslöv. Läs mer här.
Tomat frodas av värme och näring och behöver tillräckligt med sol för att få en riktigt god smak! Våra tomater odlas därför nästan uteslutande i Sydeuropa. Läs mer här.